Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim od ponad dwóch dekad nieustannie potwierdza swoją pozycję jednego z najważniejszych ośrodków medycznych w Polsce. Od 2003 roku, kiedy przyjęto pierwszych pacjentów, rozwija się pod kierownictwem dyrektor Krystyny Płukis, która od samego początku obrała ambitną strategię – specjalizację i nowoczesność. Dzięki tej wizji placówka będąc szpitalem powiatowym wybiła się ponad standardy, stając się renomowanym szpitalem na drugim poziomie referencyjności, zapewniającym wszechstronną, specjalistyczną opiekę pacjentom nie tylko z Mazowsza, ale również z całego kraju.
Rozwój Szpitala Zachodniego opiera się na wąskich specjalizacjach i zastosowaniu innowacyjnych metod leczenia, co pozwala oferować mieszkańcom Mazowsza usługi o najwyższym poziomie zaawansowania. W placówce rozwijają się nowatorskie dziedziny medycyny, w tym kardiologia inwazyjna, chirurgia naczyniowa, neurochirurgia, a także ortopedia i traumatologia.
Pacjenci spoza powiatu grodziskiego to ponad połowa leczonych. Przyciąga ich dobrze wyszkolony personel i nowoczesny sprzęt (zdjęcie: archiwum Szpitala Zachodniego).
Wśród procedur, które realizowane są w szpitalu, znajdują się m.in. przezskórne wspomaganie lewej komory serca za pomocą urządzenia IMPELLA, krioablacja balonowa czy nowoczesne techniki embolizacji. Jeszcze w tym roku rozpocznie wykonywanie zabiegów z udziałem robota Da Vinci. Wykonywane są zabiegi onkologiczne kręgosłupa z wykorzystaniem śrub karbonowych, umozliwiajace dalsze leczenie onkologiczne pod postacia radiochirurgii oraz operacje stabilizacji kręgosłupa z dostępu przedniego (ALIF) oraz przednio bocznego (OLIF) w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, również alloplastykę stawów biodrowych z dostępu przedniego mini inwazyjnego (DAA). Dzięki stale poszerzanej ofercie usług medycznych i certyfikatom jakości, Szpital Zachodni przyciąga pacjentów, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo i zaawansowana diagnostyka.
– Od początku widziałam w wysokospecjalistycznej medycynie wielką szansę dla szpitala i mieszkańców zachodniej części Mazowsza – mówi dyrektor Krystyna Płukis.
Szpital przyciąga pacjentów z całego regionu. Statystyki pokazują, że tylko co trzeci hospitalizowany pochodzi z Powiatu Grodziskiego, ponad połowa to mieszkańcy innych powiatów województwa mazowieckiego, a 10% pacjentów przyjeżdża spoza regionu.
W ciągu roku na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) przyjmowanych jest ponad 30 tysięcy osób, a rocznie na oddziałach szpitalnych leczy się ponad 20 tysięcy pacjentów. Liczba łóżek wynosi 318, a liczba oddziałów – 18. Szpital obejmuje także poradnie specjalistyczne, które udzielają ponad 100 tysięcy porad rocznie. Tak wysoki poziom świadczeń nie byłby możliwy bez wykwalifikowanego personelu, który nieustannie rozwija swoje kompetencje, także dzięki współpracy z warszawską Uczelnią Łazarskiego. Szpital ma 6 klinik. Obecnie w placówce szkoli się kilkudziesięciu lekarzy specjalistów i lekarzy stażystów.
Dynamiczny rozwój Szpitala Zachodniego możliwy jest dzięki licznym inwestycjom, zrealizowanym z myślą o dalszej poprawie jakości leczenia i obsługi pacjentów. Najważniejszą w ostatnich latach była budowa lądowiska dla helikopterów nad dachem szpitala, które umożliwia szybkie przyjęcie pacjentów w nagłych przypadkach, niezależnie od pory dnia.
Budowa lądowiska dla helikopterów była strategicznym krokiem, dzięki któremu możemy zapewnić natychmiastową pomoc medyczną w sytuacjach krytycznych – podkreśla dyrektor Krystyna Płukis (na zdjęciu). – Inwestycje i modernizacje to u nas stan permanentny. Tego wymaga nowoczesna medycyna i tego wymagają pacjenci.
Inwestycje w jakość i bezpieczeństwo
Realizowane obecnie i planowane na najbliższe lata inwestycje obejmują rozpoczętą w tym roku kompleksową termomodernizację szpitalnych budynków, modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz wyposażenie w nowoczesny sprzęt medyczny.
Dyrektor Krystyna Płukis w wielu wypowiedziach podkreśla, że wysoki poziom świadczonych usług jest możliwy dzięki owocnej współpracy z samorządem.
Władze Powiatu Grodziskiego doskonale rozumieją, jak kluczowa dla mieszkańców jest dobra opieka medyczna i profesjonalna diagnostyka – zaznacza dyrektor.
Szpital we współpracy z Powiatem Grodziskim planuje także budowę Zakładu Opieki Leczniczej (ZOL), który poszerzy ofertę placówki o długoterminową opiekę nad pacjentami wymagającymi intensywnego wsparcia zdrowotnego i rehabilitacyjnego.