Centrum działa od kwietnia 2023 roku.

Posiada system robotyczny lntuitive Surgical Da Vinci X. Tworzą go dwa warszawskie szpitale:

• Szpital Św. Wincentego LUX MED Onkologia – operacje robotyczne raka endometrium w ramach NFZ
  • Szpital św. Elżbiety LUX MED – komercyjne operacje robotyczne raka prostaty i nerki.

Robot da Vinci

Robot chirurgiczny da Vinci amerykańskiej firm Intuitive Surgical, wprowadzony na rynek w 1999 roku, został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych, precyzyjnych małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych na drodze laparoskopii, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, np. w dolnej części jamy brzusznej. Składa się on z części roboczej w postaci czterech ramion, które stanowią przedłużenie rąk chirurga i pozwalają na manipulowanie narzędziami.

Drugim elementem jest konsola chirurgiczna, przy której pracuje chirurg, który pod kontrolą obrazu 3D w nawet dwudziestokrotnym powiększeniu operuje narzędziami robotycznymi i przeprowadza kolejne etapy zabiegu.

Trzy ramiona części roboczej wyposażone są w chirurgiczne narzędzia w technologii EndoWrist, które zaprojektowano w taki sposób, by naśladowały ruchy ludzkiej dłoni oraz nadgarstka. Czwarte ramię jest miejscem dla kamery endoskopowej, która pozwala na wizualizację całej jamy brzusznej.