Pacjent należycie wyedukowany pod kątem czekającego go zabiegu operacyjnego, szybciej się usprawnia i wtrąca do do wykonywania codziennych czynności, pracy. Proces można usprawnić innymi formami edukacji chorego: dedykowane zajęcia, filmy, książeczki lub za pośrednictwem rozwiązań Mobile Health (mHealth), takich jak telemedycyna i aplikacje mobilne.

Wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom, w ramach projektu studenckiego minigrantu, została zaprojektowana aplikacja Endopedia. Treść aplikacji została przygotowana w oparciu o ankietę internetową pacjentów po THA i internetowe forum dla pacjentów. Dwa fora internetowe dla pacjentów po operacji wymiany stawu (ponad 4000 uczestników forum) zostały sprawdzone pod kątem najczęściej zadawanych pytań pytania.