W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu uroczyście oddano najnowszą inwestycję – kotłownię kogeneracyjną za blisko 21 mln zł. Pozwala ona szpitalowi na wytwarzanie energii cieplnej i prądu na własne potrzeby, co przełoży się na oszczędności. Jej celem było ograniczenie negatywnego wpływu na otoczenie przez obniżenie emisji szkodliwych gazów i pyłów, powstających w efekcie spalania w kotłowni węglowej, z której wcześniej korzystał szpital.
Przebudowa kotłowni węglowej na gazową możliwa była dzięki dofinansowaniu unijnemu, które nasz szpital uzyskał jako partner projektu miasta Opola zatytułowanego „Likwidacja indywidualnych źródeł ciepła w obiektach ogrodu zoologicznego i innych obiektach użyteczności publicznej w Opolu” – wyjaśniał dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera, podczas uroczystego zakończenia inwestycji z udziałem zaproszonych gości. – Po drodze napotkaliśmy trudności m.in. w postaci rosnących kosztów inwestycji, co zmusiło nas do poszukiwania dodatkowego finansowania. Dzięki takim partnerom jak Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Stowarzyszenie Aglomeracja Opola i miasto Opole możliwe było uzyskanie tych brakujących funduszy za co serdecznie dziękuję – podkreślił dyrektor generalny.
Prace rozpoczęły się w maju 2023 r. i trwały do lutego 2025 r. Polegały na rozbiórce i demontażu dotychczas używanych kotłów i urządzeń, dostosowaniu budynku dawnej żużlowni kotłowni węglowej, montażu układu kogeneracyjnego. Łączny koszt nowej elektrociepłowni zamknął się w kwocie 20,9 mln w tym dofinansowanie wyniosło 12,3 mln.
W pierwszym etapie projekt obejmował również termomodernizację części kompleksu szpitalnego (zakładów mikrobiologii, patomorfologii i medycyny sądowej, stacji TRAFO), co łącznie z kotłownią kosztowało 23,6 mln zł.
Na zdjęciu od lewej: wiceprezes zarządu firmy Ecomex Rafał Mikołajaczak, autor dokumentacji projektowej dr hab. prof. nadz. Zbigniew Plutecki, wojewoda opolska Monika Jurek,
wicemarszałkini woj. opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura, JM Rektor prof. dr hab. Jacek Lipok, Uniwersytet Opolski,
dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera, wiceprezydent Opola Maciej Wujec.
Inwestycja była dofinansowana z puli unijnej samorządu województwa opolskiego w ramach dwóch perspektyw finansowych: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020 i Funduszy Europejskich Opolskich 2021 – 2027.
Wcześniejsze źródło zasilania szpitala w ciepło – kotłownię węglową – zlikwidowano, a nowe urządzenia podłączono do sieci gazowej. Uruchomiono układ kogeneracyjny, złożony z dwóch kotłów gazowych, który umożliwia na uzyskanie ciepła i energii elektrycznej dla potrzeb szpitala. Łączna moc silników zainstalowanych w ramach zadania wynosi 1,11 MW mocy cieplnej oraz 0,996 MW mocy elektrycznej.
Rezygnacja z paliw stałych pozwoli nam na ograniczenie emisji zanieczyszczeń w dzielnicy, która jest gęsto zaludniona. Ten projekt ma duże znaczenie dla ochrony powietrza i środowiska naturalnego, ale także zdrowia ludzkiego. Likwidacja niskiej emisji i zmniejszenie zanieczyszczeń (dwutlenku węgla i pyłu zawieszonego PM 10) ma na celu zmniejszenie zachorowań, m.in. na choroby układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, nowotwory czy alergie – podkreślił dyrektor Dariusz Madera.