Śląski Ośrodek Kliniczno – Naukowego Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. Prof. Zbigniewa Religi jest integralną częścią Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Budynek, który powstał przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 9 w Zabrzu, został oficjalnie otwarty w październiku 2022 roku. W ośrodku zlokalizowano: izbę przyjęć, część diagnostyczną z sześcioma salami hemodynamiki i elektrofizjologii w standardzie higienicznym bloku operacyjnego, w tym dwie sale hybrydowe. Część szpitalna obejmuje 119 łóżek. W nowym pawilonie znalazły się m.in: Oddział Kardiologii i Angiologii, Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, Oddział Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej, Oddział Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Chorób Środowiskowych i Cywilizacyjnych.

Budynek, dzięki połączeniu przewiązkami na poziomie parteru, pierwszego oraz drugiego piętra z modułami C oraz B Śląskiego Centrum Chorób Serca, pozwolił na scalenie rozproszonych dotąd oddziałów kardiologicznych i kardiochirurgicznych, dając nowe możliwości diagnostyczne, a także znacząco poprawiając warunki pracy personelu medycznego. Zwiększyło się również bezpieczeństwo i komfort pacjentów a także warunki leczenia. Ośrodek pozwala na nowoczesne i potrzebne rozwiązania organizacyjnie – tj. biopsje serca w trybie ambulatoryjnym, nowoczesną diagnostykę zapalenia mięśnia sercowego, angiografia, monitorowanie chorych oczekujących na transplantacje. Poprawia również możliwości hospitalizacji przede wszystkim noworodków z wrodzonymi wadami serca, noworodków nieprzystosowanych do oddychania ze względu na uszkodzenia płuc oraz małych dzieci. Centrum jest także ośrodkiem prewencji i leczenia udarów w zachodniej części przemysłowego województwa śląskiego oraz chorób neurodegeneracyjnych z wykorzystaniem metod inwazyjnych i endowaskularnych. Pozwala również na prowadzenie badań populacyjnych – ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych oraz chorób zwyrodnieniowych wieku podeszłego u chorych z ryzykiem sercowo-naczyniowym.