Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

Projekt polega na wprowadzeniu do dwóch zabiegowych sal endoskopowych alternatywnego higienicznego i nie generującego  dodatkowych  stałych odpadów medycznych systemu do odprowadzenia irygacyjnych płynów poendoskopowych. Wg. danych uzyskanych bezpośrednio z Kliniki Urologii w ciągu pojedynczego zabiegu endoskopowego zużywane jest ok. 40 I. płynów irygacyjnych. Tradycyjną metodą płyn ten jest gromadzony w kanistrach jednorazowych o pojemnościach 15-20 I. , które po zabiegu są transportowane transportem wewnętrznym  do  magazynu  odpadów  medycznych,  a  następnie  przekazywane do unieszkodliwienia. Wprowadzenie innowacyjnej higienicznej metody odprowadzenia irygacyjnych płynów poendoskopowych poprzez specjalistyczny dedykowany układ odprowadzenia z sal zabiegowych do układu kanalizacji powoduje usprawnienie pracy na salach zabiegowych poprzez zmniejszenie zaangażowania personelu, brak konieczności wymiany kanistrów w czasie zabiegów. Średnio dziennie wykonuje się na salach endoskopowych 2 sale x 4 zabiegi = 8 zabiegów, co generowało by konieczność wykorzystania minimum 16 jednorazowych sterylnych podlegających unieszkodliwieniu kanistrów, zawierających ok. 320 I. płynów.