W trosce o dobro pacjentów Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie jako jedyny ośrodek w województwie warmińsko-mazurskim umożliwia im korzystanie z czepków Paxman, które poprzez schładzanie skóry głowy ograniczają lub całkowicie zapobiegają utracie włosów przez osoby poddane chemioterapii.

Korzystanie z systemu zauważalnie zwiększa szanse zmniejszenia bądź zahamowania procesu utraty włosów przez pacjentów poddanych chemioterapii. Średnio ponad 50% wszystkich pacjentów stosujących chłodzenie skóry głowy zachowuje włosy i nie wymaga peruki ani nakrycia głowy. Największe różnice w wynikach dotyczących skuteczności stosowania systemu dotyczą rodzaju i dawkowania chemioterapii – w przypadku stosowania antracyklin blisko 40% pacjentów zachowuje włosy, natomiast zastosowanie terapii opartych na taksanach pozwala na zwiększenie tego wskaźnika do ponad 70%.

Pacjentki Oddziału Klinicznego Ginekologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie mają możliwość wypełnienia anonimowej ankiety satysfakcji, w której mogą podzielić się swoimi opiniami na temat stosowania systemu Paxman i wskazać, które obszary wciąż wymagają udoskonalenia. Dane zebrano od pacjentek, których średnia wieku wyniosła 59 lat i które korzystały z urządzenia przeciętnie czwarty raz.

Blisko połowa pacjentek (45,5%) twierdzi, że dyskomfort związany z uczuciem chłodu jest nieuciążliwy, przy czym pozostałe 54,5% uznaje, że jest ono średnio uciążliwe. Żadna z ankietowanych nie zaznaczyła odpowiedzi stwierdzającej, że dyskomfort termiczny jest uciążliwy, bardzo uciążliwy bądź też nie do zaakceptowania.

Wśród wszystkich ankietowanych blisko 9,1% skarży się na bóle głowy towarzyszące używaniu Paxmana, żadna z nich nie doświadczyła natomiast dolegliwości w postaci mdłości. W kwestii utraty włosów opinie są bardzo rozbieżne: 9,1% pacjentek doświadczyło średniej utraty włosów, 27,3% zaznaczyło jednocześnie średnią i znaczna utratę, 36,4% stwierdziło znaczną, a 18,2% całkowitą utratę włosów. Ogółem 72,7% pacjentek przyznało, że są zadowolone z używania urządzenia. Warto zaznaczyć, że w tej grupie są osoby dotknięte całkowitą utratą włosów.

Pacjentki są szczęśliwe i wdzięczne, że mają możliwość korzystania z systemu Paxman. Wiele z nich otwarcie przyznaje, że w ich opinii to właśnie dzięki temu udało im się zachować chociaż część włosów.