29 września, w ramach Gali finałowej Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”, w auli Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, tradycyjnie odbyła się specjalna debata z udziałem managerów czołowych szpitali i ekspertów. W tym roku temat brzmiał „Zielona transformacja w szpitalach – wyzwania, zagrożenia, możliwości”.
W Gali uczestniczyło 140 prezesów i dyrektorów szpitali z całej Polski.
Partner Debaty:
Prowadzący debatę Marcin Malinowski tytułem wprowadzenia przedstawił podstawowe konkluzje z Raportu „Zielony Szpital”, przygotowanego przez UN Global Compact Network Poland i Philips. Artykuł wprowadzający do debaty ukazał się 29 września w Raporcie w Dzienniku Gazecie Prawnej, a jego autorem był Kamil Wyszkowski – Dyrektor w UN Global Compact Network Poland. W podsumowaniu zwraca on uwagę na wysoką emisyjność CO2 w łańcuchach dostaw do firm ochrony zdrowia, pilne potrzeby w zakresie termomodernizacji budynków oraz przejście z danymi do chmury, co umożliwi oszczędniejsze działanie.
Dr Sylwia Sobczak – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu
W obecnej trudnej sytuacji dyrektorów szpitali zajmuje bardzo dużo rzeczy. Na podejście do inwestycji mają z pewnością wpływ rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną, wyższe aż o kilkaset procent.
W ciągu zakończonej niedawno 5 letniej inwestycji udało nam się zrealizować wiele założeń, które procentują i będą procentować. Nasze budynki zostały wyposażone w wiele nowoczesnych rozwiązań prośrodowiskowych, między innymi instalację solarną, fotowoltaiczną, system BMS czy odzysk deszczówki do spłukiwania toalet. Dzięki temu jest nie tylko przyjaźniej dla klimatu, ale też taniej.
Odzyskujemy też ciepło z wentylacji, a otoczenie szpitala zyska aż 57 tysięcy m2 zieleni.
Aby otrzymać kredyt czy dofinansowanie należy dysponować wkładem własnym, a w obecnej trudnej sytuacji będzie o to coraz trudniej, zwłaszcza przy dużych inwestycjach.
Dr Marek Tombarkiewicz – dyrektor NIGRiR w Warszawie
Podzielam zdanie pani dyr. Dr Sylwii Sobczak. Wszyscy tu obecni na sali mamy podobne problemy i przemyślenia. Niektórym udało się wyprzedzić trudny czas i dzięki inwestycjom mogą teraz liczyć na oszczędności.
W Narodowym Instytucie Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji za nami ale i przed nami kolejne inwestycje termomodernizacyjne na wszystkich poziomach, od instalacji fotowoltaicznej, przez pompy ciepła, po ocieplenie. Te działania poza oszczędnościami w wydatkach mają też stronę prośrodowiskową.
Jako duże jednostki publiczne działające w obszarze ochrony zdrowia w sposób szczególny mamy obowiązek prowadzenia działań ekologicznych, przyjaznych klimatowi.
Dr Przemysław Daroszewski – dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Od dawna na temat zarządzania szpitalami myśli się inaczej niż na temat zarządzania firmami. A przecież i w szpitalu i w fimie mamy dwie najważniejsze pozycje – przychody i koszty. Rolą dyrekcji jest przynajmniej zrównoważenie tych pozycji.
Stąd pytania o inwestycje prośrodowiskowe – czy nas na to stać? Istnieje zagrożenie, że coraz mniej szpitali będzie miało pieniądze na udział własny, nawet pozyskując dofinansowania. Mimo tego działamy. Czekamy na wyniki projektu związanego z inwestycją w system fotowoltaiczny zabezpieczający 80% zapotrzebowania szpitala na energię elektryczną.
Szukamy także oszczędności. Banalnym może przykładem jest zabezpieczanie personelu w wodę w czasie wysokich temperatur. W szpitalu pracuje 900 osób, zastąpiliśmy więc wydawanie butelek wodą dystrybutorami z wymienianymi baniakami. To działanie prośrodowiskowe za sprawą rezygnacji z plastikowych butelek w ilości tysięcy, ale i oszczędnościowe – tańsza woda oraz zmniejszenie ilości odpadów. W trakcie rozbudowy szpitala projektujemy także rozwiązania, o których wspomniała pani dyrektor Sylwia Sobczak. Między innymi odzyskujemy i będziemy odzyskiwać coraz więcej wody deszczowej dla potrzeb sanitarnych.
Alan Fender, dyrektor w ITURRI
Chciałbym powiedzieć o obowiązku jaki mamy jako producent i dostawca towarów do szpitali. Wyznacznikiem w tym obszarze była dla nas strategia ONZ w zakresie klimatu. I jako producent podjęliśmy wyzwanie. To nasza odpowiedzialność, bowiem nie ma planety B i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za tę, na której żyjemy.
Dlatego w naszych działaniach dużą wagę przywiązujemy do mierzenia śladu węglowego i zużycia wody. Przykładowo opracowaliśmy nowy rodzaj materiału używanego w ubraniach dla personelu medycznego. Badania nad nim trwały 2 lata. Materiał syntetyczny, z którego produkujemy odzież, jest trwalszy i bardziej komfortowy. Jest odporny na 200 cykli prania, podczas gdy bawełna na maksimum 50 cykli. A już pracujemy nad certyfikatem na 400 cykli prań. Ograniczamy zatem nie tylko ślad węglowy i ślad wodny w czasie produkcji, ale także w czasie użytkowania. Dodatkowo systemy zarządzania odzieżą i automaty do jej wydawania pozwalają efektywniej i taniej gospodarować ubraniami, dają pełną wiedzę o aktualnej ilości, ograniczają praktycznie do zera zaginięcia. To wkład zarówno w oszczędności finansowe, jak i w ochronę środowiska.
Irena Stalmach, Dyrektor ds. Relacji z Klientami Korporacyjnymi, Departament Klienta Biznesowego BOŚ Banku
Bank Ochrony Środowiska już od 30 lat aktywnie wspiera zieloną transformację, także w ochronie zdrowia. Stawiamy na odnawialne źródła energii, w tym popularną obecnie fotowoltaikę czy elektrownie wodne. Finansowaliśmy tego typu inwestycje zanim jeszcze stały się modne i pisało się o nich jedynie w specjalistycznych czasopismach.
Naturalnie patrzymy na pozyskujące finansowanie szpitale jak na przedsiębiorstwa. Przed przyznaniem kredytu czy dofinansowania analizujemy sytuację danej jednostki. Jednak w odróżnieniu od innych banków nasz ma w swoją misję wpisaną ochronę środowiska. Dodatkowo naszym większościowym udziałowcem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Stąd my też w dużym stopniu promujemy rozwiązania, które w ramach programów Funduszu są dostępne. W ostatnich latach NFOŚ prowadził 2 flagowe programy związane z klimatem i środowiskiem. Były to poprawa jakości powietrza i budownictwo energooszczędne, cieszące się olbrzymim zainteresowaniem, w którym dofinansowanie uzyskało kilkadziesiąt szpitali.
Obecnie trwa nabór do programu NFOŚ związanego z optymalizacją gospodarki odpadami.
Siłą BOŚ Banku są eksperci w nim pracujący, w tym doświadczeni eksperci w obszarze środowiska i ekologii. Dlatego jesteśmy otwarci na rozmowy o Państwa pomysłach, dotyczących inwestycji.
Zachęcam także do rozmów na temat aktualnych możliwości w zakresie finansowania projektów ekologicznych. Doradzimy i podpowiemy najlepsze drogi do zrealizowania programów dających korzyści środowiskowe ale też wymierne korzyści ekonomiczne.
Zapraszam do kontaktu z BOŚ Bankiem:
irena.stalmach@bosbank.pl
www.bosbank.pl
Partner Debaty: