Co dla pacjentów oznacza powstanie tej pracowni?
W przypadku dużych zabiegów operacyjnych właściwe odżywianie pacjenta ma kluczowe znaczenie. Odpowiednio zbilansowana dieta wspomaga procesy regeneracyjne organizmu, wpływa na szybsze gojenie się ran i zmniejsza ryzyko powikłań – mówi dr n. med. Witold Gerber, ordynator Oddziału Kardiochirurgicznego AHP w Bielsku-Białej.
Żywienie pozajelitowe, czyli dożylne, polega na dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych bezpośrednio do krwiobiegu. W skład tych specjalistycznych mieszanek wchodzą m.in. białka, tłuszcze, węglowodany, elektrolity, witaminy, mikroelementy oraz odpowiednia ilość wody – wszystko w formie przyswajalnej i gotowej do wykorzystania w procesach metabolicznych. Skuteczne i bezpieczne prowadzenie tej terapii wymaga ścisłej współpracy zespołu specjalistów: lekarzy, farmaceutów i pielęgniarek.
Dzięki uruchomieniu w naszym szpitalu profesjonalnej pracowni żywieniowej, możemy przygotowywać dla pacjentów indywidualnie dopasowane worki żywieniowe z gotowych mieszanin sporządzanych przez nasze farmaceutki – podkreśla lek. Małgorzata Kuczera, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii American Heart of Poland w Bielsku-Białej.
Żywienie pozajelitowe – na czym polega?
Żywienie pozajelitowe, czyli dożylne, polega na dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych bezpośrednio do krwiobiegu. W skład tych specjalistycznych mieszanek wchodzą m.in. białka, tłuszcze, węglowodany, elektrolity, witaminy, mikroelementy oraz odpowiednia ilość wody – wszystko w formie przyswajalnej i gotowej do wykorzystania w procesach metabolicznych. Skuteczne i bezpieczne prowadzenie tej terapii wymaga ścisłej współpracy zespołu specjalistów: lekarzy, farmaceutów i pielęgniarek. Tylko dzięki takiemu interdyscyplinarnemu podejściu możliwe jest ograniczenie ryzyka powikłań, zwłaszcza tych związanych z leczeniem operacyjnym.
Zgodnie ze standardami PTF
Jednym z istotnych elementów działalności nowo otwartej pracowni jest przeszkolony personel, który sporządza indywidualne dla pacjentów zlecenia lekarskie. Są tzw. worki RTU (ready-to-use), czyli gotowe do użycia, przemysłowo przygotowane dwukomorowe i trójkomorowe opakowania zawierające roztwory glukozy, aminokwasów, a w przypadku trójkomorowych również emulsje tłuszczowe. Zanim jednak zostaną podane pacjentowi, konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie – polegające na połączeniu zawartości poszczególnych komór oraz uzupełnieniu ich o dodatkowe składniki, takie jak elektrolity, mikroelementy czy witaminy. W zależności od rodzaju mieszanki, możliwe jest także dodanie wody lub innych komponentów, zgodnie z instrukcją producenta. – Proces ten może być wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowany personel farmaceutyczny, co gwarantuje bezpieczeństwo pacjentów. Szkolenia dla personelu apteki na temat aktywowania i suplementowania mieszanin żywieniowych w warunkach jałowych zostały przeprowadzone zgodnie z najnowszymi Farmaceutycznymi Standardami Żywienia Klinicznego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego – zaznacza dr n. farm. Katarzyna Molęda-Krawiec, dyrektor ds. farmacji Grupy American Heart of Poland.
Produkcja odbywa się zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, a cały proces realizowany jest w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach, z wykorzystaniem jednorazowych materiałów i sterylnych preparatów. Za opracowanie i sporządzanie mieszanek odpowiada zespół farmaceutów.
Dzięki otwarciu pracowni żywieniowej w ośrodku American Heart of Poland w Bielsku-Białej, pacjenci wymagający specjalistycznego wsparcia mogą liczyć na kompleksową opiekę dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb.
Zdjęcia: archiwum AHOP.