29 maja 2025 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu odbyła się kolejna wizyta studyjna w ramach programu „Bezpieczny Szpital Przyszłości” oraz Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”. Wydarzenie zgromadziło menedżerów, lekarzy, ekspertów i partnerów systemu ochrony zdrowia z Opolszczyzna, a także gości m.in. z Wrocławia, Warszawy i Siemianowic Śląskich.
Gospodarzem wizyty był Dariusz Madera, Dyrektor Generalny USK w Opolu (na zdjęciu), Członek Kapituły Konkursu. Uniwersytecki Szpital Kliniczny od lat aktywnie uczestniczy w inicjatywach programu, zgłaszając projekty o dużym znaczeniu dla pacjentów, systemu zarządzania i innowacji klinicznych.
Wydarzenie rozpoczął Marcin Malinowski z firmy Idea Trade – współtwórca programu „Bezpieczny Szpital Przyszłości”. Powitał gości oraz podkreślił znaczenie wizyt studyjnych jako przestrzeni do praktycznej wymiany wiedzy oraz integracji środowiska liderów zmian w ochronie zdrowia.
Następnie głos zabrał Dariusz Madera, który w swoim wystąpieniu przedstawił działalność szpitala, jego zespół oraz skalę zrealizowanych projektów innowacyjnych. Podkreślił rolę zespołowej pracy w osiąganiu sukcesów, które były wielokrotnie nagradzane w Konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”.
Dr n. med. Piotr Feusette, Dyrektor ds. lecznictwa USK w Opolu, zaprezentował projekt „Angioplastyka wieńcowa bez użycia kontrastu” – nagrodzony wcześniej w Konkursie za nowatorskie podejście minimalizujące ryzyko uszkodzenia nerek u pacjentów.
Kolejne wystąpienie dotyczyło rozwiązań w zakresie zarządzania. Aleksandra Gapińska, Dyrektor ds. ekonomicznych, przedstawiła projekt „Wprowadzenie systemu nowoczesnych rozwiązań wspomagających procesy zarządcze”. Uczestnicy mieli okazję poznać praktyczne aspekty wdrożenia narzędzi usprawniających pracę administracyjną i decyzyjną w szpitalu. Projekt zajął 3 miejsce w 7 edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość-Inspiracje”.
Wiktoria Kubiec, psycholog z Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, zaprezentowała kompleksowy projekt „Zdrowie RODZI SIĘ w aktywnej rodzinie”. Omówiła m.in. implementację skali Bayley-IV w codziennej praktyce.
Po poświęconej na dyskusje i wymianę doświadczeń przerwie, uczestnicy wysłuchali wystąpienia dr. hab. inż. Zbigniewa Pluteckiego, prof. Politechniki Opolskiej oraz Dyrektora Marcina Miga, którzy zaprezentowali projekt „System kogeneracyjny – założenia, realizacja i wnioski z inwestycji”. Była to unikalna okazja do poznania nowoczesnych rozwiązań energetycznych wdrożonych na terenie szpitala. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie obiektu systemu kogeneracyjnego, które pozwoliło uczestnikom na bezpośrednie zapoznanie się z efektami tej inwestycji.
Wyrazy uznania za ciągłe doskonalenie pracy szpitala, poszukiwanie nowych rozwiązań oraz zaproszenie gości składamy Dyrektorowi Dariuszowi Maderze wraz z Zespołem.
Podziękowania kierujemy do Banku Gospodarstwa Krajowego – wieloletniego partnera programu i Konkursu.
Wizyta studyjna w USK w Opolu była kolejnym wartościowym etapem wspólnej drogi ku przyszłości zdrowia – inspirowanej doświadczeniem, wspartej wiedzą i zorientowanej na pacjenta.