Szpital jest prekursorem wdrożenia na terenie Polski metod operacji z zastosowaniem robota da Vinci. Jako pierwsi w Polsce zakupiliśmy Robota, który znalazł zastosowanie w wielu najcięższych i skomplikowanych operacjach w chirurgii onkologicznej (m.in. robotowe operacje jelita grubego, prostatektomia, histerektomia).

W grudniu 2010 roku rozpoczął w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu pracę, przez wiele lat jedyny w Polsce robot chirurgiczny DaVinci. Wprowadzenie do procedur operacyjnych robota pozwoliło na otwarcie w szpitalu nowego rozdziału w historii chirurgii – chirurgii rabatowej.

To wydarzenie, bezprecedensowe w skali naszego kraju, postawiło Polskę w gronie najbardziej rozwiniętych medycznie krajów świata. Dzięki rozwojowi chirurgii rabatowej, polska chirurgia likwiduje dystans i śmiało nadąża za światowymi tendencjami rozwojowymi. To w naszym szpitalu miały miejsce pierwsze w Polsce operacje z asystą robota DaVinci: