Dzięki środkom z KPO ten rok to znakomity moment na inwestycje w polskich szpitalach publicznych. Także te zaawansowane, związane z nowymi technologiami. Bez tych dodatkowych funduszy szpitale publiczne nie byłyby w stanie inwestować, ponieważ muszą uporać się z głównymi problemami codziennymi – wysokimi kosztami wynagrodzeń i stale rosnącymi kosztami zewnętrznymi.
– Szpitale publiczne mają w 2025 roku do dyspozycji wiele instrumentów, by sfinansować rozwój. Do dyspozycji są środki KPO, w tym na cyfryzację. Są dofinansowania w ministerstwach – Zdrowia, Obrony Narodowej i MSWiA – podkreśla Piotr Grzebalski (na zdjęciu), Dyrektor Biura Relacji z Sektorem Publicznym w Departamencie Relacji Strategicznych w Banku Gospodarstwa Krajowego, Członek Kapituły Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”. – Dodatkowo BGK i inne banki oferują finansowanie na zasadach komercyjnych.
Jest wiele przykładów tego, jak bardzo cyfryzacja może uczynić pracę w szpitalach łatwiejszą, efektywniejszą i tańszą.
– Warto sięgać po benchmarki – podkreśla dyr. Piotr Grzebalski. – Wśród wyróżnionych w 7 edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” projektów znaleźć można takie, które oznaczają korzyści zarówno dla pacjenta, szpitala jako organizacji, jak i korzyści na każdym stanowisku pracy.
Ciekawym przykładem praktycznym jest projekt „Wdrożenie elektronicznej dokumentacji anestezjologicznej na Bloku Operacyjnym Chirurgicznym/ Kardiochirurgicznym, Bloku Operacyjnym Otolaryngologicznym i Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Pediatrycznej”, zrealizowany przez Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
– Dane z urządzeń medycznych, do których podłączony jest pacjent, zapisują się w jego dokumentacji medycznej automatycznie, bezpośrednio z urządzeń – podkreśla we wniosku konkursowym prof. dr hab. n. med. Alicja Bartkowska-Śniatkowska, Kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Pediatrycznej. – System umożliwia rejestrację 15 rodzajów dokumentów medycznych. Główne korzyści wynikające z wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej to przede wszystkim redukcja zdarzeń niepożądanych możliwych do wystąpienia na etapie intubacji i przebiegu znieczulenia.
Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu, na OIOM-ie zautomatyzowano rejestrację bilansu płynów, podaży leków, czytelność dokumentacji medycznej uwzględniającej dokładne wartości z jednostkami, uzyskano także oszczędność czasu personelu medycznego zajmującego się leczeniem pacjenta. Automatyzacja danych medycznych w obszarze działań personelu anestezjologicznego pozwala także na prowadzenie szczegółowych analiz AI.
Co to oznacza w praktyce? Mówił o tym podczas wizyty studyjnej „Bezpieczny Szpital Przyszłości” w Poznaniu lekarz anestezjolog Michał Szuszkiewicz (na zdjęciu), który był od początku olbrzymim zwolennikiem tej inwestycji. Przedstawił szczegóły wdrożenia elektronicznej dokumentacji anestezjologicznej na blokach operacyjnych i oddziałach intensywnej terapii.
– Rejestrowanie i analiza kluczowych parametrów pacjenta podczas operacji, znacząco poprawia jakość leczenia i bezpieczeństwo, wspiera także personel w dokumentowaniu wszystkich czynności i zdarzeń podczas operacji. – komentuje lek. M. Szuszkiewicz. – Dzięki oprogramowaniu nie ma konieczności ręcznego tworzenia dokumentacji anestezjologicznej, rejestrowania parametrów życiowych i wentylacyjnych. Dla mnie to rewolucja w sposobie pracy, pozwalająca skupić się na pacjencie, a nie obowiązkach dokumentacyjnych.
Takie inwestycje jak ta w Poznaniu, wymagają oczywiście nakładów finansowych, trudno dostępnych bez budżetów z zewnątrz.
Projekt zrealizowany w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania.
Więcej informacji o tym wdrożeniu znaleźć można w Bazie Wiedzy „Bezpieczny Szpital Przyszłości”.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest Partnerem Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” oraz wizyt studyjnych „Bezpieczny Szpital Przyszłości”. Więcej informacji o dostępnych funduszach znaleźć można na www.bgk.pl.
Zdjęcia pochodzą z wizyty studyjnej „Bezpieczny Szpital Przyszłości” w Wielkopolskim Centrum Pediatrii w Poznaniu.
Zdjęcie główne – Miedziowe Centrum Zdrowie SA, z wniosku konkursowego edycja 5.