12 marca 2025 roku Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM poinformował o otwarciu Ponadregionalnego Ośrodka Żywienia Pozajelitowego dla Dzieci w Szczecinie z Kliniką Pediatrii, Żywienia i Gastroenterologii Dziecięcej. Jest to jedyny tego rodzaju ośrodek w regionie.
Placówka specjalizuje się w leczeniu pacjentów z ciężkimi zaburzeniami odżywiania, niewydolnością jelitową oraz innymi schorzeniami wymagającymi długoterminowego żywienia pozajelitowego lub dojelitowego. Koszt inwestycji to 19 370 000zł.
Ośrodek oferuje diagnostykę i leczenia schorzeń przewodu pokarmowego, takich jak:
- zaburzenia odżywiania
- niedobory masy ciała u dzieci
- zaburzenia wchłaniania
- choroby zapalne jelit
- zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego
- wady rozwojowe przewodu pokarmowego
- oraz inne problemy gastroenterologiczne i żywieniowe.
W ramach diagnostyki i leczenia oferuje się:
- endoskopię górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, umożliwiającą ocenę błony śluzowej przełyku, żołądka, jelit i odbytnicy
- manometrię anorektalną, pozwalającą na ocenę funkcjonowania zwieraczy odbytu
- implantację PEG, umożliwiającą długoterminowe żywienie dojelitowe
- diagnostykę SIBO (przerostu bakteryjnego jelita cienkiego) oraz nietolerancji pokarmowych
- leczenie biologiczne w nieswoistych zapaleniach jelit (NZJ), zapewniające nowoczesną i skuteczną terapię dla pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM to największa i jedna z najnowocześniejszych placówek ochrony zdrowia w województwie zachodniopomorskim. Wykonuje szeroki zakres unikatowych procedur specjalistycznych w ramach stacjonarnej i ambulatoryjnej opieki medycznej. Hospitalizuje pacjentów najtrudniejszych, wymagających wysokospecjalistycznej wiedzy i znakomitego sprzętu.
Struktura
W strukturach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM funkcjonują:
- 28 Klinik i Oddziałów,
- Szpitalny Oddział Ratunkowy,
- Centrum Leczenia Urazów Wielonarządowych.
Baza lecznicza
Profesjonalną bazę leczniczą uzupełnia szerokie zaplecze diagnostyczne prowadzone w:
- Zakładzie Diagnostyki Radiologicznej i Radiologii Interwencyjnej,
- Zakładzie Medycyny Nuklearnej,
- Zakładzie Patomorfologii,
- Laboratoriach specjalistycznych (Hematologii, Mikrobiologii, Bank Komórek Krwiotwórczych, Medyczne Laboratorium Diagnostyczne)
Diagnostyka
Diagnostyce służy najwyższej klasy aparatura medyczna:
- rezonans magnetyczny,
- tomograf spiralny,
- ultrasonografy,
- echo endoskopy,
- gammakamery,
Działalność ambulatoryjna prowadzona jest w oparciu o 41 specjalistycznych poradni przyklinicznych, w których rocznie udzielanych jest ponad 170 tys. porad. Prowadzone jest kształcenie przed i podyplomowe kadry medycznej, a także działalność naukowo-badawcza, która ma na celu rozwój medycyny oraz poprawę jakości udzielanych świadczeń.
Szpital jest jedynym ośrodkiem w regionie posiadającym Centrum Urazowe dla Dorosłych i Dzieci, które zabezpiecza chorych z krytycznymi, wielonarządowymi obrażeniami ciała oraz jedynym ośrodkiem posiadającym Oddział Transplantacji Szpiku, w którym wykonywane są zabiegi autologicznej i allogenicznej transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych oraz pobrania komórek krwiotwórczych od zdrowych dawców. Jednym z 5 ośrodków w Polsce, który uczestniczy w Serwisie Replantacyjnym dla amputacji rąk oraz ośrodkiem, w którym wykonuje się unikalne w skali kraju endoskopowe leczenie wczesnych postaci nowotworów metodą endoskopowej dyssekcji pośluzówkowej.
Posiadając całodobowe lądowisko dla śmigłowców, zabezpiecza pacjentów w odpowiednio krótkim czasie.
Zdjęcia – archiwum szpitala