USK w Opolu uzyskał akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego do prowadzenia specjalizacji dla fizjoterapeutów. Pierwszy cykl studiów podyplomowych rozpocznie się w sobotę (22 lutego). Zgłosiło się do niego 19 fizjoterapeutów z całej Polski
– To dobrowolna forma podnoszenia kwalifikacji, w postaci 3-letnich studiów podyplomowych, której celem jest zwiększenie kompetencji zawodowych fizjoterapeutów (po studiach magisterskich). Cykl obejmuje kilkudniowe szkolenia specjalizacyjne (kursy), podczas których uczestnicy nabywają wiedzę z danego tematu; moduły szkoleniowe w ośrodku specjalizacyjnym oraz staże szkoleniowe w akredytowanych ośrodkach – wyjaśnia koordynator tych studiów, fizjoterapeuta dr n. med. Wojciech Wolański z Zakładu Rehabilitacji USK w Opolu.
Na zdjęciu – kierownictwo studiów dla fizjoterapeutów (zdjęcie – archiwum USK)
– Tematyka zajęć jest szeroka: od pediatrii po geriatrię, przez ortopedię, neurologię, neurochirurgię, intensywną terapią, kardiologię, pulmonologię. Specjalizanci (uczestnicy studiów) będą w naszym ośrodku pod opieką pięciu kierowników specjalizacji – specjalistów fizjoterapii, pracowników naszego szpitala. Trzyletnia edukacja zakończy się egzaminem państwowym, po którym uczestnicy uzyskają tytuł specjalisty. – kontynuuje dr Wolański.
Zajęcia będą odbywały się w Centrum Naukowo-Badawczym i Zakładzie Rehabilitacji, a staże kierunkowe w oddziałach i zakładach szpitalnych USK w Opolu (m.in. z rehabilitacji dziennej, neurochirurgii, ortopedii, intensywnej terapii) oraz innych placówek medycznych w regionie: Głuchołazach (plumonologia, kardiologia) i Niemodlinie (pediatria), ale także w Tarnowskich Górach (psychiatria). Pierwsze zajęcia dla specjalizantów USK w Opolu poprowadzi konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii prof. dr hab. n. med. Jan Szczegielniak.
Na prowadzenie takich studiów USK w Opolu otrzymał akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP).
– Do uruchomienia tej ścieżki kształcenia zachęciło nas duże nim zainteresowanie wśród fizjoterapeutów z całej Polski. Jesteśmy trzecim takim ośrodkiem w województwie i wśród ponad 30 w kraju. Mamy 20 miejsc specjalizacyjnych, a na pierwszy kurs zgłosiło się 19 osób, wśród nich nasi pracownicy i fizjoterapeuci pracujący w województwie opolskim, ale także w świętokrzyskim, łódzkim, pomorskim i podkarpackim – podaje dr n. med. Piotr Feusette, dyrektor ds. lecznictwa.
– Nasz szpital prowadził dotychczas kształcenie podyplomowe dla lekarzy różnych specjalizacji. Takie uprawnienia mają wszystkie nasze oddziały. Aktualnie mamy w zespole 130 rezydentów będących w trakcie specjalizacji. Teraz do oferty kształcenia dołączamy studia podyplomowe dla fizjoterapeutów. To ułatwia możliwość kształcenia specjalistycznego na miejscu dla naszych pracowników, ale też fizjoterapeutów z innych placówek w regionie. Ich nowe kompetencje wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa i podniesienie jakości świadczonych usług medycznych – komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.