W środę 28 lutego 2024 r. we Wrocławiu odbyła się kolejna wizyta studyjna w ramach programu „Bezpieczny Szpital Przyszłości”. Wizyty studyjne to kameralne konferencje z udziałem prezesów i dyrektorów szpitali oraz ich współpracowników, służące wymianie wiedzy i doświadczeń, organizowane w placówkach, które zwyciężały w poprzednich edycjach Konkursu „Zdrowa Przyszłość-Inspiracje”. Tym razem gospodarzami wizyty studyjnej były wspólnie dwie renomowane wrocławskie placówki. Kierowane przez siebie szpitale przedstawili prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego oraz Katarzyna Kapuścińska, Dyrektor Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej, w którego gościnnych murach zebrali się przedstawiciele placówek z Dolnego Śląska.

Na zdjęciu od prawej: dyr. Katarzyna Kapuścińska, Dariusz Szafrański, prof. Wojciech Witkiewicz i Marcin Malinowski. Zdjęcie: DSS Wrocław.

Gośćmi byli dr n med. Marek Tombarkiewicz – dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji i przewodniczący Kapituły Konkursu „Zdrowa Przyszłość -Inspiracje”, Joanna Misztal-Dadacz, zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia w Departamencie Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a także przedstawiciele Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. J. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, Specjalistycznego Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. E . Biernackiego w Wałbrzychu oraz Stowarzyszenia Medycznego Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”.

Partnerem wizyt studyjnych jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który objął Patronatem także tegoroczny cykl spotkań oraz Konkurs „Zdrowa Przyszłość-Inspiracje”.

Każdy ze szpitali – gospodarzy zaprezentował po 3 projekty, które w poprzednich latach były zwycięzcami i laureatami Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”.

Prezentację zatytułowaną „Usługi farmacji klinicznej – game changer w polskiej ochronie zdrowia. Pierwsze w Polsce wdrożenie kompleksowego modelu zarządzania farmakoterapią” przedstawiła mgr farm. Kamila Urbańczyk, specjalista farmacji klinicznej, Zintegrowany Obszar Chirurgiczny,  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, asystent w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prezes Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej, członek Zarządu Europejskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Roleder, zastępca dyrektora ds. medycznych, lekarz kierujący Oddziałem Kardiologicznym, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, Katedra Nauk Klinicznych Niezabiegowych – Politechnika Wrocławska, omówił wykorzystanie AI w obrazowaniu sercowo- naczyniowym. Temat wywołał żywą dyskusję obecnych.

„Hospicjum perinatalne – zespołowa i holistyczna opieka nad nieuleczalnie chorym dzieckiem i jego rodziną w WSSK” to tematy wystąpienia mgr Beaty Wesołowskiej, pielęgniarki położnej na oddziale Neonatologicznym z Pododdziałem Patologii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.

Dr n. med. Dariusz Szarek, Oddział Neurochirurgii, Katedra Neuronauki Klinicznej, Politechnika Wrocławska, Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej omówił swoje wieloletnie doświadczenia w zakresie by-pass’ów tętnic mózgowych.

Dr hab. n. med. Joanna Jaroch, Profesor Politechniki Wrocławskiej, lekarz kierujący Oddziałem Kardiologii, Katedra Nauk Klinicznych Niezabiegowych, Politechnika Wrocławska, Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej zainteresowała obecnych zagadnieniem chorób serca u kobiet, a szczególnie przełamaniem stereotypu w postrzeganiu zawału serca, jako „męskiego” problemu. Tytuł prezentacji: „Serce kobiety – odmienności chorób serca u kobiet, skala problemu w kraju; prezentacja pierwszej w Polsce kampanii społecznej o chorobach serca u kobiet, skierowanej do pań po 50. roku życia”.

„Optymalizacja procesów w Dziale Sterylizacji” była tematem filmu ilustrującego działania mgr Jolanty Nanowskiej, Kierownik Działu Sterylizacji oraz dr n. med. Aleksandry Pytel, Pielęgniarki Oddziałowej Bloku Operacyjnego w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej.
Mgr Jolanta Nanowska obok na zdjęciu z dyr. Katarzyną Kapuścińską podczas 6. Gali Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” w 2023 roku.

Tradycją wizyt studyjnych jest obecność projektów z innych szpitali. Jolanta Sawczak, Kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego oraz Radosław Stawiarski, Szef Kuchni, przedstawili program „Wysoka jakość leczenia poprzez zapewnienie pacjentom zdrowej i zbilansowanej diety w posiłkach”,  zrealizowany jeszcze przed programem ministerialnym dotyczącym odżywiania w Szpitalu św. Łukasza w Bolesławcu.

Koalicja Bezpieczny Szpital Przyszłości jest inicjatywą firmy Idea Trade i managerów czołowych krajowych szpitali. Od ponad 9 lat ułatwia wymianę wiedzy na rzecz podnoszenia jakości i bezpieczeństwa w ochronie zdrowia.

Bardzo dziękujemy gospodarzom za podzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem. Atmosfera jak zawsze zachęcała do wymiany wiedzy.