Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu to najważniejsza kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Założona łączna powierzchnia użytkowa wszystkich szpitalnych obiektów to 3 hektary. Jej koszt to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł pochłania najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia.

Ostatni z budynków medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, nowy budynek główny oznaczony literą H, jest już gotowy. 5 maja 2022 roku nastąpiło uroczyste zakończenie budowy. Powstały w ciągu 5 lat obiekt jest centralną jednostką nowego szpitala. Znajdują się w nim nie tylko oddziały zabiegowe , ale także nowoczesna Centralna Sterylizacja ze stacją mycia łózek i skomplikowane zaplecze techniczne całego kompleksu szpitalnego.

Funkcjonalny i piękny budynek główny już działa

Budowla została tak zaprojektowana, aby spełniała najwyższe standardy leczenia pacjentów. Nowy budynek główny (nazywany budynkiem H) ma 4 kondygnacje – 1 podziemną i 3 naziemne. W podziemiach znajdują się pomieszczenia techniczne oraz centralna sterylizatornia ze stacją mycia łóżek, a także nowoczesna poczta pneumatyczna. To tam trafiać będzie sprzęt i wyposażenie wymagające dezynfekcji i sterylizacji z całego szpitala.

Na parterze budynku H znajdują się m.in. SOR, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Oddział Ortopedyczno-Urazowy oraz Oddział Chemioterapii Nowotworów wraz z Ambulatorium Chemioterapii Dziennej.

Na powierzchni pierwszego piętra rozlokowano oddziały łóżkowe, a wśród nich Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Neurochirurgii, Oddział Kliniczny Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej, Oddział Otolaryngologiczny Chirurgii Głowy i Szyi oraz Oddział Okulistyczny.

Drugie piętro zajmują Blok Operacyjny oraz Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej. Powyżej jest już tylko dach i lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Inwestycja cieszy się zainteresowaniem w środowiskach związanych profesjonalnie z medycyną i budownictwem. Wizytowali ją m.in. komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis, architekci z całego kraju, członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz przyszli inżynierowie studiujący na Politechnice Poznańskiej.

Inwestycje w środowisko także dla oszczędności

Budynki szpitala zostały wyposażone w wiele nowoczesnych rozwiązań prośrodowiskowych obejmujących między innymi instalację solarną, fotowoltaiczną, oświetlenie typu LED, system BMS (Building Management System) oraz odzysk deszczówki służącej do spłukiwania toalet.

W rozbudowywanej lecznicy zastosowane rozwiązania w istotny sposób pomogą zaoszczędzić wodę, ciepło oraz energię elektryczną. Na dachu budynku garażu wielopoziomowego zamontowano instalację solarną. Ciepło z kolektorów słonecznych wstępnie podgrzewa wodę wykorzystywaną do centralnego ogrzewania i tę, która płynie ze szpitalnych kranów.
Kolejnym proekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem wspomagającym ogrzewanie budynków szpitalnych jest odzyskiwanie ciepła w instalacjach wentylacji.
Szpital wyposażono również w instalację fotowoltaiczną produkującą energię elektryczną zasilającą oświetlenie zewnętrzne na terenie placówki. Aby znacząco ograniczyć zużycie energii elektrycznej i wysokość rachunków za prąd, na terenie obiektów zastosowano oświetlenie LED.

W szpitalu wykonano także instalację sanitarną, w której toalety spłukiwane są za pomocą wody deszczowej zbieranej do umieszczonych pod ziemią zbiorników. Po jej uzdatnieniu, tzw. woda techniczna kierowana jest do instalacji rozprowadzającej ją po budynkach szpitalnych.

Kolejnym rozwiązaniem pozwalającym ograniczyć koszty utrzymania kompleksu jest automatyczny system rolet zewnętrznych zaciemniających pomieszczenia w czasie intensywnego nasłonecznienia, co bezpośrednio wpływa na wydatki związane z systemem wentylacji i klimatyzacji budynków szpitalnych.

Ponadto w obiekcie zainstalowano BMS, który daje możliwość monitorowania i zarządzania urządzeniami i systemami znajdującymi się w budynku i jego otoczeniu, co niewątpliwie przyczynia się do zmniejszenia kosztów ich obsługi. Zainstalowany system umożliwia sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją oraz umożliwia bieżące monitorowanie zużycia mediów w budynkach szpitalnych.

Zieleń dla relaksu i czystszego powietrza

Na terenie szpitala zaprojektowano dużo zieleni wraz z miejscem rekreacji dla pacjentów, w tym półboisko do koszykówki i wiele innych urządzeń sportowych i rekreacyjnych. Powierzchnia terenów zielonych wynosić ma 57 tys. m kw. Rośliny znajdą się nawet na dachach niektórych budynków -posadzone zostaną tam przede wszystkim rozchodniki, sukulenty lubiące stanowiska słoneczne. Projekt przewiduje także posadzenie ponad stu drzew, a w nich: sosny, dęby, lipy, jarzęby i jabłonie, oraz tysiące krzewów i krzewinek. Pomiędzy nimi rozstawione będą ławeczki, które będą służyć dochodzącym do zdrowia pacjentom.

Śmiałe plany na kolejne lata

Na rok 2023 zaplanowane jest rozpoczęcie drugiego etapu budowy, w ramach którego powstaną m.in. położnicza izba przyjęć, zakład diagnostyki laboratoryjnej, bank mleka, oddział kliniczny położnictwa, blok porodowy, blok operacyjny położniczo-ginekologiczny, oddział noworodków; klinika kardiochirurgii z oddziałem łóżkowym, blokiem operacyjnym i oddziałem pooperacyjnym wraz z oddziałem ECMO; oddział teleradioterapii, centrum badawczo-wdrożeniowe i kuchnia szpitalna, a także sala konferencyjna na 300 osób i restauracja.

Całość inwestycji sprawia, że Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu stanie się jednym z najnowocześniejszych obiektów szpitalnych zarówno pod względem wyposażenia medycznego, rozwiązań architektonicznych oraz proekologicznych.