Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń, które zyskało w 2022 roku nową siedzibę w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie, to jedna z największych inwestycji ostatnich miesięcy nie tylko na Pomorzu ale i w skali kraju. W nowym budynku szpitala, poza Centrum, mieszczą się także Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej, blok operacyjny z 7 salami operacyjnymi, Centralna Sterylizatornia, Zakład Patomorfologii oraz Bank Krwi. Nowy obiekt to powierzchnia blisko 9000 m.kw. na trzech kondygnacjach. Wartość inwestycji to aż 144 mln złotych.
– Nie ma lepszej inwestycji w życiu niż inwestycje w zdrowie – powiedział podczas uroczystości otwarcia Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. – Dlatego projekt powstania nowej siedziby Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie doskonale wpisuje się w tę ideę. Podejmując 5 lat temu decyzję o dofinansowaniu tego niezmiernie ważnego projektu, nie mieliśmy, jako Zarząd Województwa Pomorskiego, cienia wątpliwości, że to projekt wyjątkowy pod wieloma względami. Oprócz nowoczesnego obiektu, w którym znajdą się m.in. Oddział Kardiologii czy Oddział Kardiochirurgii, w których pracują fantastyczni specjaliści, pacjent otrzyma maksimum świadczeń medycznych w jednym miejscu, w jak najkrótszym czasie – dodaje Marszałek M. Struk.
Nowoczesny budynek to także realizacja potrzeb i marzeń specjalistów z wejherowskiej placówki.
– Przed kilku laty przedstawiliśmy wizję i strategię rozwoju, która spotkała się z życzliwością i akceptacją zarówno ze strony Zarządu Szpitala, jak i Marszałka Województwa Pomorskiego. Przez ten czas zrobiliśmy wszystko aby nie zawieźć pokładanych w nas oczekiwań. Zaczynaliśmy jako mały oddział w zasadzie tylko zachowawczy z niewielkim budżetem, a dzisiaj realizujemy procedury, które są w zasadzie zarezerwowane tylko dla wybranych jednostek uniwersyteckich – mówi dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej wejherowskiego szpitala.
– Zyskaliśmy sale hemodynamiczne z angiografami, a także coś, czego tu jeszcze nie było, czyli hemodynamiczną, hybrydową salę operacyjną, która posiada aparaturę do krążenia pozaustrojowego, na której wdrożymy szereg zabiegów przezskórnych, przeznaczyniowych z dostępów obwodowych, przede wszystkim w chorobach zastawek serca. – dodaje dr Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii. – My lekarze zyskaliśmy nowoczesny warsztat pracy, nowoczesne pomieszczenia, nową aparaturę, nowy sprzęt, nowe narzędzia, a pacjenci komfort przebywania w dobrze zaprojektowanych i nowoczesnych pomieszczeniach, mając poczucie bezpieczeństwa.
Także z myślą o środowisku
Już podczas projektowania uwzględniono wiele wymogów i trendów, związanych z minimalizowaniem wpływu na środowisko naturalne. Centralna sterylizatornia została wyposażona w najbardziej nowoczesne urządzenia do mycia i dezynfekcji narzędzi. Poprzez zastosowane rozwiązania proces mycia i sterylizacji jest przyjazny środowisku oraz zoptymalizowany pod kątem niskiego zużycia wody i prądu.
Sale operacyjne wyposażono w najnowsze rozwiązania dotyczące klimatyzacji i wentylacji z indywidualnymi nawiewami laminarnymi. Nowoczesny sprzęt, a także lampy, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne oparte, które znajdują się na Bloku Operacyjnym, to najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne stosowane na świecie.
W ramach projektu zostały zrealizowane zadania związane z otoczeniem budynku. Zieleń na dziedzińcach pełni ważną rolę estetyczną oraz jest przyjazna dla pacjentów i odwiedzających szpital. Kompozycja jest różnorodna, składa się z krzewów liściastych, iglastych, traw ozdobnych oraz bylin. Gatunki zostały dobrane w taki sposób, by rabaty były ozdobne przez cały okres wegetacyjny. Większość z dobranych gatunków znosi okresowe susze, co zmniejszy nakłady na podlewanie. Oprócz głównych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak podstawowe podlewanie, przycinanie raz w roku kwiatostanów bylin i traw ozdobnych oraz nawożenie dwa razy do roku, rośliny nie będą wymagały większych nakładów pielęgnacji.
Miejsce współpracy ze studentami
W czasie realizacji inwestycji nawiązano ścisłą współpracę z Kaszubsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Wejherowie, której studenci kierunku Pielęgniarstwo, odbywają obecnie praktyki na oddziałach szpitala w Wejherowie, w tym w Oddziale Kardiologii oraz Oddziale Kardiochirurgii. Wkrótce pierwsi studenci zasilą szeregi kadry pielęgniarskiej wejherowskiej placówki.
Prezes Zarządu Szpitale Pomorskie sp. z o.o. Jolanta Sobierańska-Grenda (na zdjęciu)
– To projekt wyjątkowy pod wieloma względami. Tak dużej inwestycji w szpitalu w Wejherowie nie było od czasów otwarcia placówki w latach 80-tych XX wieku. W nowym miejscu czeka na pacjenta wyjątkowa infrastruktura i nowoczesny sprzęt. Nasi specjaliści z zakresu kardiologii i kardiochirurgii chcą w niedalekiej przyszłości zbudować jednostkę, która w zakresie jakości oferowanych usług nie będzie ustępowała najlepszym ośrodkom w kraju i w Europie. To miejsce o dużym potencjale, stale rozwijające się. Już w tej chwili osiągnęliśmy prawie stuprocentową kompleksowość, ponieważ niewiele jest takich procedur i zabiegów, które w tym miejscu nie są wykonywane. Personel szpitala korzysta z wielu możliwości szkoleń, wykonuje się tu zabiegi, które odbywają się dzięki szerokiej współpracy z wieloma ośrodkami krajowymi.