W czerwcu 2022 roku Zakład Patologii i Nowotworów i Patomorfologii wdrożył cyfrową patomorfologię w celu digitalizacji preparatów mikroskopowych pacjentów.
Wprowadzenie tej innowacji stanowiło częściowe zastąpienie tradycyjnego badania mikroskopowego, otwierając tym samym nowe możliwości , które znacząco usprawniły działalność Zakładu Patomorfologii oraz umożliwiły bardziej kompleksową opiekę nad pacjentami onkologicznymi.
W ramach realizacji tego projektu, nabyliśmy skaner preparatów histopatologicznych Roche DP600, serwery obliczeniowe o pojemności 52TB, zestawy komputerowe wraz z monitorami i manipulatorami do obsługi obrazu, oprogramowanie integrujące urządzenia oraz system informatyczny obsługujący Zakład Patomorfologii (MedLAN Slide Viewer), a także licencje na algorytmy służące do oceny preparatów (uPath Roche oraz MedLAN SlideAI). Dodatkowo, w celu dalszego rozwoju tej technologii w Polsce, nawiązaliśmy ścisłą współpracę z polską firmą cancercenter.ai, która powstała na Uniwersytecie Wrocławskim.
Codziennie w Zakładzie Patologii Nowotworów i Patomorfologii skanuje się ponad 200 preparatów mikroskopowych, w tym również badania dodatkowe.
Przedstawiamy główne zalety tej technologii:
- Poprawiona dokładność i jakość diagnoz: Obrazy cyfrowe są łatwiejsze do przetwarzania, skalowania i udostępniania. Wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji pozwoliło uzyskać bardzo precyzyjną ocenę czynników wpływających na leczenie pacjentów z rakiem piersi i płuca, co przekłada się na lepsze dostosowanie terapii spersonalizowanej. Dzięki temu patomorfolog dysponuje narzędziem wspierającym w ustaleniu precyzyjnej diagnozy, które eliminuje subiektywne szacowanie wyników ilościowych. Aktualnie wykorzystuje się algorytmy do oceny czynników takich jak PD-Ll, Ki- 67, HER-2, receptory estrogenowe i progesteronowe. Ponadto ocena marginesów chirurgicznych oraz rozmiaru guza nowotworowego w celu określenia stopnia zaawansowania choroby osiągnęła bardzo wysoką precyzję dzięki cyfrowym pomiarom o dokładności do jednego mikrometra.
Zaloguj się aby uzyskać dostęp do pełnej treści.
Nie jesteś zarejestrowany? Poproś o dostęp.