W piątek 19 lipca 2024 r. w Szpitalu Dzieciątka Jezus przy Lindleya w Warszawie odbyła się kolejna wizyta studyjna w ramach programu „Bezpieczny Szpital Przyszłości – województwo mazowieckie”. W wizytach studyjnych – kameralnych spotkaniach z udziałem 20-30 gości – służących wymianie wiedzy i omawianiu case study, biorą udział prezesi i dyrektorzy szpitali oraz ich współpracownicy. Tym razem gospodarze i goście koncentrowali się na nowatorskich procedurach ortopedycznych oraz problemie zakażeń szpitalnych po pandemii.
Gospodarzem wizyty studyjnej był dr hab. n. med. Paweł Łęgosz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa UCK WUM. Jest on członkiem Kapituły Konkursu „Zdrowa Przyszłość-Inspiracje”. W kapitule zasiada 40 praktyków ochrony zdrowia, zwycięzców w poprzednich edycjach tego unikalnego przedsięwzięcia. Wydarzenie odbyło się w celu wymiany wiedzy i omówienia case study dotyczących nowoczesnych rozwiązań w medycynie i zarządzaniu placówkami zdrowia.
Partnerem cyklu wizyt studyjnych oraz Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”, jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
Spotkanie otworzył Marcin Malinowski, reprezentujący organizację Idea Trade, w której wspólnie z Dariuszem Szafrańskim rozwija m.in. program wymiany wiedzy „Bezpieczny Szpital Przyszłości” oraz Konkurs „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”. Podkreślił znaczenie cykliczności takich spotkań dla stałego podnoszenia standardów w szpitalach oraz zacieśniania współpracy między jednostkami medycznymi. Wskazał na potrzebę dzielenia się innowacyjnymi praktykami, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę jakości opieki zdrowotnej.
Wizyta studyjna z udziałem przedstawicieli 13 szpitali z Mazowsza oraz z Poznania, odbyła się w Szpitalu Ortopedycznym Dzieciątka Jezus przy Lindleya w Warszawie. Jest on jedną z najbardziej renomowanych placówek medycznych w Polsce. Historia szpitala sięga 1923 roku, kiedy to powstał jako pierwszy w Polsce specjalistyczny szpital ortopedyczny. Początkowo był niewielkim zakładem, ale z biegiem lat rozwinął się w znaczący ośrodek medyczny, dzięki wysiłkom wybitnych lekarzy i naukowców.
„Jednym z największych autorytetów, który przyczynił się do rozwoju szpitala, był prof. Adam Gruca, uznawany za ojca polskiej ortopedii – podkreślał w wystąpieniu dr Paweł Łęgosz. – Profesor Gruca wprowadził nowoczesne techniki chirurgiczne i przyczynił się do rozwoju naukowego placówki. Jego prace i wynalazki znacząco wpłynęły na rozwój ortopedii na świecie”.
Obecnie szpital kontynuuje swoją misję pod kierownictwem wybitnych specjalistów, takich jak dr hab. n. med. Paweł Łęgosz, który wprowadza najnowsze technologie medyczne, takie jak implanty drukowane w technologii 3D i okulary mieszanej rzeczywistości w operacjach ortopedycznych. Dzięki ciągłemu rozwojowi i innowacjom, Szpital Ortopedyczny Dzieciątka Jezus przy Lindleya pozostaje w czołówce europejskich ośrodków medycznych.
Dr hab. n. med. Paweł Łęgosz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa UCK WUM
W wystąpieniu wprowadzającym dr Łęgosz przedstawił zespół Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Omówił struktury kliniki, zakres działalności oraz najważniejsze osiągnięcia w dziedzinie leczenia urazów i chorób narządu ruchu. Podkreślił także znaczenie ciągłego rozwoju i wdrażania nowoczesnych technologii w codziennej praktyce medycznej.
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego – zabieg jednego dnia w aspekcie chirurgicznym
– Dr n. med. Łukasz Pulik
Dr n. med. Łukasz Pulik omówił procedurę endoprotezoplastyki stawu kolanowego wykonywaną w trybie jednego dnia. Skupił się na korzyściach wynikających z takiego podejścia, takich jak szybsza rekonwalescencja pacjentów oraz zmniejszenie ryzyka infekcji szpitalnych. Wykorzystanie nowoczesnych technik chirurgicznych oraz precyzyjne planowanie zabiegu są kluczowe dla sukcesu takich operacji.
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego – zabieg jednego dnia w aspekcie rehabilitacyjnym
– Dr n. med. Piotr Turski
Dr n. med. Piotr Turski przedstawił aspekty rehabilitacyjne związane z endoprotezoplastyką stawu kolanowego. Zaznaczył, że odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona rehabilitacja jest niezbędna dla pełnego powrotu do zdrowia pacjenta. Omówiono również nowoczesne metody wspomagające proces rehabilitacji, takie jak indywidualnie dopasowane programy ćwiczeń oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii.
Zastosowanie implantów drukowanych w technologii 3D oraz zastosowanie okularów mieszanej rzeczywistości w operacjach ortopedycznych – Dr hab. n. med. Paweł Łęgosz
Dr hab. n. med. Paweł Łęgosz przedstawił możliwości zastosowania implantów drukowanych w technologii 3D. Omówił przypadki, w których „szyte na miarę” implanty są używane w operacjach pierwotnych, rewizyjnych i onkologicznych stawu biodrowego. Podkreślono precyzję i indywidualne dopasowanie takich implantów do pacjenta, co znacząco poprawia wyniki leczenia i skraca czas rekonwalescencji.
Dr Łęgosz omówił także innowacyjne zastosowanie okularów mieszanej rzeczywistości w operacjach ortopedycznych. Technologia ta pozwala na wizualizację struktur anatomicznych w czasie rzeczywistym, co zwiększa precyzję operacji i zmniejsza ryzyko powikłań. Przedstawiono również wyniki badań pokazujących efektywność tej technologii w praktyce klinicznej.
Endoprotezy onkologiczne rosnące wraz z pacjentami
– Prof. IMiD dr hab. n. med. Anna Raciborska
oraz dr Iwona Malesza,
Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie
Prof. Anna Raciborska i dr Iwona Malesza zaprezentowały nowatorskie endoprotezy onkologiczne, które rosną wraz z pacjentami. Tego typu rozwiązania są szczególnie ważne w leczeniu młodych pacjentów z nowotworami kości, pozwalając na zachowanie funkcji kończyny oraz poprawę jakości życia. Omówiono przypadki kliniczne i wyniki długoterminowe takich implantów.
Małoinwazyjne operacje skolioz u dzieci bez usztywnienia kręgów
– Dr n. med. Przemysław Daroszewski, Dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
Członek Kapituły Konkursu „Zdrowa Przyszłość-Inspiracje”
Dr n. med. Przemysław Daroszewski przedstawił nowatorską metodę VBT (vertebral body tethering) stosowaną w leczeniu skolioz u dzieci.
Metoda ta pozwala na korekcję skrzywienia kręgosłupa bez konieczności usztywnienia kręgów, co zapewnia większą elastyczność i naturalny wzrost kręgosłupa. Omówiono procedurę, wyniki leczenia oraz korzyści dla pacjentów.
Podczas panelu dyskusyjnego eksperci omówili wyzwania związane z przeciwdziałaniem zakażeniom szpitalnym w kontekście pandemii COVID-19.
Podzielili się oni swoimi doświadczeniami i najlepszymi praktykami w walce z infekcjami. Dyskusja była okazją do wymiany doświadczeń i poszukiwania nowych rozwiązań. Mimo dostępu do najnowszych technologii i regularnych szkoleń w tym zakresie, smutną konstatacją dyskusji był ciągły problem z dezynfekcją rąk, będący jedną z przyczyn transmisji zakażeń w szpitalach. Innym narastającym i groźnym zjawiskiem jest narastająca lekooporność. Jedną z przyczyn jest nadmierne i często nieuzasadnione medycznie stosowanie antybiotyków, które powoduje, że coraz trudniej leczyć pacjentów, a często trudno uratować ich życie.
W dyskusji głos zabrali m.in. prof. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, dr hab. n. med. Paweł Łęgosz, dr n. med. Monika Wanke Rytt – Przewodnicząca Zespołu ds Kontroli Zakażeń, Z-ca Kierownika Oddziału Klinicznego Obserwacyjno-Izolacyjnego i Pediatrii w Dziecięcym Szpitalu Kliniczny UCKWUM, dr n. med. Agnieszka Bednarska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, dr n. med. Przemysław Daroszewski i dr Kamil Kałowski – z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Dyrektor Krystyna Płukis, SPS Szpital Zachodni im. św. JP II w Grodzisku Mazowieckim, płk dr n. med. Artur Bachta Z- ca Dyrektora, Komendant CSK MON WIM Wojskowy Instytut Medyczny – PIB i Piotr Grzebalski Dyrektor Biura Relacji z Sektorem Publicznym – Departament Relacji Strategicznych w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Na koniec spotkania Marcin Malinowski omówił możliwości dostępu dla uczestników Konkursu do bazy wiedzy programu „Bezpieczny Szpital Przyszłości”. Baza ta zawiera unikalne narzędzia wymiany wiedzy oraz najlepsze pomysły i projekty polskich szpitali oceniane w konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”. Jest to platforma, która umożliwia dzielenie się doświadczeniami i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w placówkach medycznych.
Wizyty studyjne „Bezpieczny Szpital Przyszłości” u zwycięzców Konkursu mają charakter cykliczny. Kolejne spotkania są planowane po wakacjach. Pozwoli na kontynuację wymiany wiedzy i doświadczeń w środowisku medycznym.