Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych szpitali onkologicznych w Polsce, z 932 łóżkami, oferujący szeroki wachlarz diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz urazowego. Centrum jest liderem w poszukiwaniu i wdrażaniu nowoczesnych metod terapeutycznych, wyznaczając standardy w medycynie.
W 2023 roku Centrum otrzymało certyfikację na stosowanie terapii CAR-T, która wykorzystuje genetycznie zmodyfikowane limfocyty T, zwiększając skuteczność u pacjentów, dla których standardowe metody leczenia zawiodły. Terapia jest refundowana przez NFZ, co zwiększa jej dostępność. W szpitalu działa także pierwszy w Polsce Leukemia Unit, specjalizujący się w leczeniu ostrych białaczek, oraz rozwijany jest program alogenicznych przeszczepów komórek krwiotwórczych od niespokrewnionych dawców.
W szpitalu intensywnie rozwijamy także chirurgię kolorektalną, oferującą minimalnie inwazyjne metody leczenia – mówi dyrektor Andrzej Kasprzyk – W 2024 roku wykonaliśmy pierwszą operację jelita grubego z użyciem robota da Vinci, co umożliwia większą precyzję i krótszy czas rekonwalescencji.
Zespół Colon Cancer Unit wspiera pacjentów z rakiem jelita grubego, oferując wszechstronną opiekę oraz wprowadzając program prehabilitacji, który obejmuje przygotowanie fizyczne i psychiczne przed zabiegami, co zwiększa szanse na skuteczną terapię.
Zdjęcie – W tym roku w szpitalu przeprowadzono pierwszą operację jelita grubego z wykorzystaniem robota da Vinci (zdjęcie z archiwum szpitala).
Szpital Kopernika w Łodzi stawia również na edukację i profilaktykę. Lekarze uczestniczą w warsztatach i dzielą się wiedzą medyczną. W ramach projektu poprawy kwalifikacji pacjentów do operacji Centrum wprowadziło nowy system konsultacji w Poradni Anestezjologicznej, co zmniejszyło odsetek dyskwalifikacji pacjentów do zabiegów z 15,6% do 7,6% w pierwszym półroczu 2023 roku.
Centrum uczestniczy w pilotażowym programie „Dobry posiłek w szpitalu”. Dietetycy stanowią również część zespołów terapeutycznych na różnych oddziałach, wspierając pacjentów w przygotowaniu organizmu do terapii, leczeniu i rekonwalescencji.
Dla pacjentek z rakiem piersi wdrożono projekt prehabilitacji, w którym specjalny zespół składający się z lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków i psychoonkologów wspiera kobiety w przygotowaniach do operacji oraz w trakcie chemioterapii i radioterapii. Dodatkowo ONKOKlub Kopernik zapewnia wsparcie emocjonalne pacjentkom, umożliwiając spotkania z osobami, które przeszły przez podobny proces leczenia, co wzmacnia ich nadzieję na pozytywne rezultaty terapii.
Centrum prowadzi także liczne działania profilaktyczne i edukacyjne. Wojewódzkie Centrum Profilaktyki Onkologicznej organizuje badania mammograficzne, dermatoskopowe, kolonoskopię, badania urologiczne i USG piersi.
Wiele wydarzeń profilaktycznych, jak BRA Day Polska, odbywa się z udziałem pacjentek, które przeszły leczenie onkologiczne. Podczas BRA Day pacjentki prezentują swoją siłę, uczestnicząc w pokazach mody, sesjach zdjęciowych i warsztatach z ekspertami w zakresie profilaktyki i leczenia raka piersi piersi.
Działania, obejmujące również warsztaty profilaktyczne dla firm z województwa łódzkiego, zwiększają świadomość na temat raka jelita grubego i innych nowotworów, promując zdrowy styl życia i badania profilaktyczne.
Centrum realizuje też na 20 oddziałach szpitalnych własny program działań zapobiegających powstawaniu odleżyn. Ma on na celu poprawę bezpieczeństwa pacjentów oraz ograniczenie ryzyka zakażeń i innych zdarzeń niepożądanych.
Sukcesy, takie jak zastosowanie terapii CAR-T oraz operacje z użyciem robota da Vinci, są efektem pracy i zaangażowania wykwalifikowanych specjalistów, którzy zapewniają pacjentom kompleksowe wsparcie na każdym etapie leczenia i rehabilitacji – podsumowuje dyr. Andrzej Kasprzyk.