2 października 2024 roku, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku, odbyła się wizyta studyjna „Bezpieczny Szpital Przyszłości”. Wydarzenie zgromadziło członków Kapituły Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”, menedżerów najważniejszych placówek ochrony zdrowia z regionu oraz ekspertów, którzy dzielili się doświadczeniami z zakresu profilaktyki zdrowotnej i innowacyjnych rozwiązań medycznych. Patronat nad wydarzeniem sprawował Bank Gospodarstwa Krajowego.
Konferencję otworzył Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Leszek Bonna, podkreślając znaczenie innowacji i profilaktyki w nowoczesnej ochronie zdrowia.
Pierwsze wystąpienie należało do dr. Mariusza Kaszubowskiego, Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku, który omówił działania zrealizowane w latach 2021 – 2023 na rzecz przeciwdziałania zaburzeniom psychicznym wśród dzieci i młodzieży. Celem programu „Lepsza przyszłość” było przeciwdziałanie i ograniczenie wystąpienia negatywnych skutków COVID-19 poprzez zwiększenie dostępu do usług społecznych z zakresu zdrowia psychicznego dla mieszkańców województwa pomorskiego, w szczególności dzieci i młodzieży oraz ich rodzin.
Kontynuując temat zdrowia psychicznego, Anna Czarnowska, rzecznik prasowy tej samej placówki, przedstawiła inicjatywy skierowane do środowisk edukacyjnych. Opowiedziała o warsztatach dla nauczycieli i rodziców, które są istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej.
Innowacyjne podejście do wsparcia zdrowia psychicznego zaprezentował Tomasz Kobus, prezes eHealth Solutions, przedstawiając platformę pomorskiedlaciebie.pl. Narzędzie to jest nowatorskim rozwiązaniem wspomagającym dzieci i młodzież, oferującym m.in. dostęp do specjalistycznych usług online.
Kolejnym prelegentem była Małgorzata Paszkowicz, prezes Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku, która skupiła się na przeciwdziałaniu stresowi wśród personelu szpitalnego. O szczegółach projektu przeciwdziałającego wypaleniu zawodowemu opowiedziała Paulina Pogorzelska, kierownik działu personalnego. Szkolenia, warsztaty i wsparcie terapeutyczne mają na celu przerwanie „błędnego koła stresu” w niezwykle wymagającej pracy medyków Szpitala Polanki.
Następnie głos zabrała Patrycja Zbytniewska, prezes Fundacji LPP, która omówiła program „Niebieskie Trampki”, nakierowany na wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Projekt ten ma na celu budowanie świadomości i zapewnienie młodym ludziom narzędzi do radzenia sobie z problemami emocjonalnymi. (link: https://www.facebook.com/NiebieskieTrampki/about )
Małgorzata Bartoszewska-Dogan, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku, przedstawiła liczne programy promocji zdrowia skierowane do pracowników i pracodawców, które są kluczowym elementem profilaktyki zawodowej na Pomorzu. Programy te są dostępne bezpłatnie dla firm z województwa pomorskiego.
Dr Tadeusz Jędrzejczyk, wicedyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim, opowiedział o perspektywach inwestycyjnych w podmiotach leczniczych w kontekście systemu ETS II. Podkreślił znaczenie długofalowego planowania i inwestycji w infrastrukturę medyczną w odpowiedzi na nadchodzące zmiany. Kluczem w tym obszarze jest dobra współpraca samorządu ze szpitalami.
Dużym zainteresowaniem cieszył się również panel dotyczący rozwoju robotyki medycznej. Swoje spojrzenie na przyszłość robotyki w ochronie zdrowia przedstawili wybitni specjaliści i managerowie – prof. Janusz Kowalewski z Centrum Onkologii im. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, dr hab. n. med. Mariusz Kowalewski, zastępca Dyrektora ds. Naukowych w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA w Warszawie, lek. med. Adam Sudoł, zastępca dyrektora naczelnego ds. logistyki medycznej w UCK w Gdańsku oraz dr Wojciech Narożański ze Szpitala św. Wojciecha, należącego do spółki Copernicus PL w Gdańsku. Eksperci dyskutowali o przyszłości robotyki w polskich szpitalach, wskazując na globalne trendy i polskie innowacje w tej dziedzinie. Poza robotami chirurgicznymi omówiono też inne obszary stosowania rozwiązań robotycznych, takich jak apteki szpitalne.
Na zakończenie spotkania Marcin Malinowski zaprezentował założenia Bazy Wiedzy programu „Bezpieczny Szpital Przyszłości”. Baza, będąca w fazie beta, ma zapewnić dostęp do setek projektów wyróżnionych w konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”, co ułatwi profesjonalistom wymianę wiedzy i wdrażanie sprawdzonych rozwiązań w swoich placówkach.
Uczestnicy mieli okazję do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów, co z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju innowacyjnych rozwiązań. Wizyta studyjna, taka jak spotkanie organizowane wspólnie z Samorządem Województwa Pomorskiego, tamtejszymi fundacjami i szpitalami, jest niezwykle ważnym elementem budowania nowoczesnego systemu ochrony zdrowia.
„Widzimy rosnące zainteresowanie dyrektorów szpitali i placówek medycznych wymianą wiedzy, doświadczeń, a także case study. Tego typu inicjatywy, jak Konkurs „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” pokazują, jak wiele wartościowych projektów powstaje w całej Polsce, ale także jak cenne jest dzielenie się nie tylko sukcesami, ale i trudnościami, jakie napotykamy podczas ich realizacji – komentuje Marcin Malinowski, współautor realizowanego od 10 lat edukacyjnego programu „Bezpieczny Szpital Przyszłości”.
Organizatorzy dziękują za współpracę przy realizacji konferencji Dyrektorowi Departamentu Zdrowia Maciejowi Laszkiewiczowi wraz z zespołem.
Zdjęcia: Archiwum UMWP w Gdańsku (fotograf: Jacek Sowa) oraz Dariusz Szafrański i Marcin Malinowski