Agresja Rosji na Ukrainę wywołała ogromną falę migracji. Polska stała się dla obywateli Ukrainy państwem pierwszego wyboru, gdzie mogli znaleźć schronienie. Zapewnienie pomocy medycznej osobom uciekającym przed wojną stało się jednym z priorytetów. Dlatego zaraz po rozpoczęciu działań wojennych poinformowaliśmy placówki medyczne, że obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską od 24 lutego, otrzymają zgodną z potrzebami pomoc medyczną. Jednocześnie zapewniliśmy, że te świadczenia zostaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczone.

Uchwalenie na początku marca 2022 roku ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z wojną zagwarantowało im prawo do świadczeń medycznych, wyrobów medycznych i leków refundowanych na analogicznych zasadach, jak to ma miejsce w przypadku osób objętych ubezpieczeniem w Polsce. Warto dodać, że pomoc medyczna udzielona osobom uprawnionym na mocy specustawy jest finansowana z budżetu państwa, a nie z budżetu NFZ.

W NFZ też podjęliśmy szybkie decyzje, aby skutecznie pomóc obywatelom Ukrainy w odnalezieniu się w polskim systemie ochrony zdrowia. Naszą infolinię dla pacjentów (800 190 590) wzmocniliśmy dodatkową obsadą konsultantów, którzy posługują językiem ukraińskim. Konsultanci przekazują informacje o systemie ochrony zdrowia w Polsce – zasadach dostępu do świadczeń medycznych udzielanych w zakontraktowanych placówkach leczniczych, refundacji leków, czy szczepieniach. W salach obsługi klientów oddziałów wojewódzkich Funduszu naszych pracowników wspierają osoby z Ukrainy, które służą pomocą swoim rodakom. Za pośrednictwem naszej infolinii pacjenci z Ukrainy, którzy z powodu wojny musieli przerwać leczenie onkologiczne i hematologiczne w swojej ojczyźnie, mogą zgłaszać chęć kontynuowania leczenia w polskich placówkach. Infolinia NFZ jest łącznikiem między pacjentem a ośrodkiem onkologicznym. Ponadto infolinia NFZ udziela informacji o możliwościach podjęcia pracy personelu medycznego z Ukrainy w polskich placówkach medycznych.

Wojna w Ukrainie toczy się na wielu frontach, także w sferze wirtualnej. Dlatego tak istotne jest zabezpieczenie danych medycznych pacjentów, czy systemów informatycznych szpitali przed cyberatakami. Na polecenie Ministra Zdrowia przygotowaliśmy program, dzięki któremu szpitale mogą występować o wsparcie finansowe m.in. na zakup systemów zabezpieczających infrastrukturę szpitalną przed cyberatakiem. Wnioski wciąż można składać, dlatego zachęcam menadżerów szpitali do skorzystania z możliwości, które daje program. Na jego realizację zabezpieczono 500 mln zł.

Trudna sytuacja geopolityczna nałożyła się na okres, w którym chcemy odrabiać dług zdrowotny, który narósł podczas pandemii. COVID-19 wpłynął na mniejszą liczbę wykonywanych badań diagnostycznych, pozwalających na wczesne wykrycie poważnych chorób. Narodowy Fundusz Zdrowia podjął m.in. w zakresie profilaktyki szereg intensywnych działań. Należy do nich między innymi wprowadzenie budżetu powierzonego, a wraz z nim możliwości przeprowadzenia dodatkowych badań w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Wkrótce wprowadzimy do gabinetów lekarza rodzinnego model opieki koordynowanej. Jest to rozwiązanie, które przetestowaliśmy w pilotażowym projekcie POZ PLUS, a które ma na celu wzmocnienie opieki medycznej nad pacjentem.

W lipcu ubiegłego roku wspólnie z Ministerstwem Zdrowia zainaugurowaliśmy ogólnopolski program badań profilaktycznych Profilaktyka 40 PLUS. Dzięki niemu każda osoba po ukończeniu 40. roku życia może skorzystać z pakietu bezpłatnych, indywidualnie dobranych badań diagnostycznych. Program jest kontynuowany, dlatego zachęcam każdego, kto ma ukończone 40 lat, do skorzystania z badań i sprawdzenia kondycji swojego organizmu.

Po koniec zeszłego roku w salach obsługi klientów oddziałów wojewódzkich NFZ powstały stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W dostępnych na miejscu samoobsługowych kioskach profilaktycznych dorośli mogą wykonać pomiary zdrowotne, np. analizę składu ciała, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała i wskaźnika BMI. Doradcy NFZ proponują udział w programach profilaktycznych i skorzystanie z bezpłatnych diet. Stale też rozwijamy portal internetowy diety.nfz.gov.pl, w którym można znaleźć bezpłatne plany żywieniowe w ramach dietoprofilaktyki i dietoterapii. Wśród propozycji są diety DASH, przygotowane m.in. dla cukrzyków, seniorów, wegetarian, osób z nadciśnieniem lub nadwagą. Portal Diety NFZ dostępny jest również w aplikacji mojeIKP.