Kiedy w 1977 roku francuski farmaceuta i biolog Jean-Noël Thorel (na zdjęciu) opracowywał pierwsze produkty marek Bioderma i Esthederm, opierał swoje badania na biologii skóry i jej interakcjach ze środowiskiem. Tworząc naukowe podejście, jakim jest ekobiologia i stając się integralną częścią innowacji i rozwoju produktów NAOS. Ten obrany przed laty kierunek wyznacza dziś trendy i sposób myślenia o nowoczesnej ochronie zdrowia.
Dezynfekcja a zdrowa skóra
COVID-19 wprowadził rewolucyjną zmianę nawyków, związanych z dbaniem o czystość rąk i przeciwdziałaniem transmisji zakażeń. Dotychczas dezynfekcja rąk dotyczyła tylko pewnych grup zawodowych, szczególnie ochrony zdrowia, a także osób ciężko chorych, dla których wirusy i bakterie są śmiertelnym zagrożeniem.
W obecnej sytuacji dezynfekcja dotyczy każdego i była jednym z pierwszych nakazów w momencie ogłoszenia stanu pandemii. Spowodowało to olbrzymi wzrost zainteresowania produktami przeznaczonymi do odkażania, które w zaledwie kilka dni zostały wykupione
w drogeriach, aptekach i sklepach internetowych. Na rynku pojawiło się także wiele preparatów niskiej jakości. Przez to użytkownicy wybierali produkty przypadkowo, kierując się dostępnością, nie mając często wiedzy odnośnie ich działania i konsekwencji stałego używania.
Długotrwałe stosowanie środków do odkażania przeciwdziała wprawdzie rozprzestrzenianiu się wirusa, jednak niszczy skórę. Dłonie stają się szorstkie, suche, dochodzić może do mikrouszkodzeń i podrażnień. To niesie za sobą poważne długofalowe konsekwencje,
o czym już alarmują dermatolodzy. A wszystko wskazuje na to, że nawyk dezynfekcji dłoni pozostanie z nami na zawsze, także w życiu prywatnym.
Odpowiedź NAOS – zasada Care First w praktyce
– Obserwując sytuację w sposób naturalny zaczęliśmy myśleć o ryzyku, jakie niesie wielokrotne w ciągu dnia używanie środków do dezynfekcji na bazie alkoholu – mówi dr n. med. Malwina Zasada NAOS Scientific Manager – Działając zgodnie z założeniami ekobiologii wiedzieliśmy, że choć te środki są niezbędne by powstrzymać rozwój pandemii, jednak niestety zwiększają ryzyko zmian skórnych.
Myśląc o skutkach długofalowych Zespół Naukowy NAOS rozpoczął prace nad rozwiązaniem, które w myśl idei Care First zapewni ochronę zdrowia, jednocześnie zapobiegając działaniom niepożądanym, wynikającym z nasilonej higieny i dezynfekcji.
– Skóra to ekosystem, który nieustannie się zmienia, zarówno pod wpływem naturalnych procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie, jak i oddziaływania środowiska zewnętrznego, w którym funkcjonuje. Ekosystem ten jest cennym naturalnym zasobem, który trzeba chronić w myśl idei CARE FIRST – mówi Jean-Noël Thorel, francuski farmaceuta i biolog, założyciel NAOS, twórca marek Bioderma i Esthederm.
Dermatologiczna innowacja
Wykorzystując „know-how” marki Bioderma powstała światowa innowacja, produkt biobójczy o działaniu uzupełniającym lipidy w skórze, jedyny łączący fazę alkoholową z lipidową. Innowacja NAOS stworzyła nową kategorię rynkową – produkt łączący cechy preparatów biobójczych z kosmetycznymi.
Przełomowe rozwiązanie Biphase Lipo alcoolique to dermatologiczna innowacja, chroniona międzynarodowym patentem. Dzięki dwufazowej formule 2w1 dezynfekuje i odbudowuje lipidy skóry dłoni w jednej aplikacji, przeciwdziałając niepożądanym skutkom dezynfekcji, takim jak wysuszenie i uszkodzenie skóry.
Pierwsza prezentacja światowego patentu NAOS – Biphase Lipo alcoolique miała miejsce podczas grudniowej edycji Kongresu Zdrowia Publicznego. Przełomowe rozwiązanie było omówione osobiście przez Jeana Noëla Thorela, co stało się punktem wyjścia do dyskusji o koniecznych zmianach w podejściu do zdrowia skóry dłoni – zarówno w publicznym jak i indywidualnym wymiarze ochrony.
Zysk z produktu na dalsze badania
Marka NAOS idzie jeszcze dalej, dostarczając nie tylko innowacyjny produkt , który odpowiada na aktualne potrzeby każdego z nas, troszcząc się o nasze wielowymiarowe bezpieczeństwo. 100% zysków ze sprzedaży Biphase Lipo alcoolique przekazanych będzie organizacjom pozarządowym i fundacjom, działającym na rzecz zapobiegania epidemiom. Środki zostaną w całości przekazane na wsparcie badań, które lepiej przygotują naukę do możliwych kolejnych kryzysów zdrowotnych w przyszłości. Proces przekazania dotacji zostanie zamknięty na koniec 2021 roku, po podsumowaniu wyników firmy ich opublikowaniu w oficjalnych materiałach. Informacja na temat przekazywania 100% zysków jest umieszczona na każdym opakowaniu produktu.
NAOS jest międzynarodową firmą, obecną w ponad 100 krajach, jedną z 55 najlepszych światowych grup kosmetycznych i jedną z niewielu, które nadal zachowują swoją niezależność. NAOS ze względu na swoje autentyczne i oryginalne podejście, stopniowo zdobywa pozycję globalnego lidera, stając się firmą rozpoznawalną na całym świecie. Patrząc holistycznie na ludzkie zdrowie, Jean-Noël Thorel – założyciel firmy – podkreśla integralność różnych jego aspektów. Silnie wiążąc ogólne samopoczucie, w tym zdrowie fizyczne i psychiczne ze stanem skóry, stworzył przełomowe podejście – ekobiologię – i obalił obowiązujące wcześniej postrzeganie roli produktu kosmetycznego.