Program polega na spotkaniu się z pacjentami na 14 dni przed operacją w szpitalu i przeprowadzeniu szkolenia uświadamiającego pacjenta jak ma się przygotować do operacji.

W trakcie szkolenia pacjent zostanie poinformowany na czym polega sam zabieg oraz jakie niesie możliwości powikłań z naciskiem na powikłanie w postaci zakażenia miejsca operowanego.

Po zapoznaniu pacjenta z metodą przeprowadzenia zabiegu oraz towarzyszącymi powikłaniami, pacjent zostanie zapoznany z całą procedurą zapobiegania powstania ZMO, która jest możliwa i powinna być zastosowana przez samego pacjenta celem zmniejszenia ryzyka ZMO.

Na spotkaniu pacjent zostanie poinformowany o potrzebie wykonania wymazu z nosa w celu wykluczenia lub potwierdzenia nosicielstwa MSSA/MRSA, a także co należy zrobić w przypadku wyniku ujemnego lub dodatniego (w przypadku dodatniego odpowiednia maść do nosa celem eliminacji zakażenia). W kolejnym zaleceniu proponujemy pacjentowi stosowanie mycia całego ciała płynem antybakteryjnym (dopuszczonym do tego typu zabiegów) na 5 dni przed zabiegiem, przez 4 dni w domu i 5 dzień przed zabiegiem w szpitalu. Informujemy pacjenta, że nie należy golić samodzielnie miejsca operowanego oraz nie należy stosować przed operacja balsamów do ciała. Wskazana jest również profilaktyczna wizyta u stomatologa celem likwidacji ewentualnego ogniska zapalnego oraz zwrócenie uwagi na inne zagrożenia infekcyjne. W szpitalu wykonujemy dokładną toaletę jamy ustnej, zakładamy jednorazową koszulę przed zabiegiem.